Máme za sebou náročný rok. Ekonomické potíže způsobené energetickou krizí, boj centrálních bankéřů s běsnící inflací, která se v posledních dvou kvartálech držela nad 15 procenty, přičemž nahoru ji nekompromisně tlačily i prudce rostoucí náklady na bydlení, a nakonec očekávaný propad české ekonomiky do recese, to vše výrazně ovlivňuje také situaci na realitním trhu.
Jeho atmosféra připomíná dusno před ikonickými přestřelkami ve filmových westernech Sergia Leoneho: aktéři strnule vyčkávají, nervy vibrují... Kdo z tohoto souboje vyjde vítězně a kdo klesne k zemi?
Přestože data za poslední pololetí loňského roku indikují ochlazení poptávky po nemovitostech k prodeji, ve Svoboda & Williams zůstáváme optimističtí. Každá doba generuje vítěze, kteří chtějí svůj úspěch žít tady a teď. V závěru roku jsme tak v naší společnosti realizovali několik výjimečných transakcí, které nás utvrzují v přesvědčení, že kvalitní nemovitosti zůstávají v inflačním prostředí pro investory stabilním zázemím.
Proto nás nezneklidňují oportunistické hlasy z trhu avizující dvouciferný propad cen, nejspíš motivované snahou stagnující byznys rozhýbat. Byť ve vybraných regionech či určitých segmentech může takový pokles odpovídat realitě, prémiových nemovitostí, které dlouhodobě sleduje Svoboda & Williams, se výrazný cenový propad nedotýká. Významnější korekci lze zaznamenat pouze u objektů, u nichž se v období realitního boomu cenovky dostaly nad reálné valuace.
Zejména u prémiových novostaveb je prostor pro další pokles cen v nadcházejícím roce minimální kvůli bezprecedentnímu růstu klíčových vstupních nákladů, jako jsou stavební materiály, ceny energií či pozemků. Nabídka exkluzivních nemovitostí je navíc na pražském či brněnském trhu stále nedostatečná. To by mohlo nahrávat zejména kapitálově silným developerům, aby ceny udrželi. Současně však lze očekávat tlak trhu na slevy. Jak souboj nervů dopadne, kdo situaci ustojí a kdo ne, to vše potvrdí až příští rok.
Jednoduchý jistě nebude. Lidé si stále méně budou moci dovolit bydlení ve vlastním. Trh nemovitostí tak bude v následujícím období formovat nájemní bydlení. V uplynulém roce zaznamenal tento segment rekordní růst, aktuálně však ceny nájemného v Praze a Brně začínají narážet na ekonomickou realitu: tu na jedné straně ovlivňuje úbytek relokací expatů z nadnárodních korporací, jež v recesi redukují své náklady, na té druhé oslabená reálná kupní síla, které podle ČSÚ poklesla v druhém pololetí minulého roku o desetinu. Lze tedy očekávat, že nafouklou bublinu kolem nájemního bydlení čeká v nadcházejícím roce korekce.
Na turbulentní měsíce se musí připravit rovněž segment komerčních nemovitostí. Ukážou, jak korporátní trh dokáže absorbovat inflaci i strmě rostoucí náklady na energie či na fit out kanceláří. Obojí nejspíš v tomto roce zbrzdí přesuny firem a bude nahrávat dalšímu razantnímu nárůstu podílu flexibilních forem nájmů kanceláří na trhu.