Jaro obvykle přináší do našich životů optimismus a novou naději. Letošní první jarní týdny jsme však byli vedle teplotních šoků vystaveni i vlně pesimismu, kterou napříč ekonomikami po celém světě zvedá bezprecedentní růst úrokových sazeb. V takovém ekonomickém prostředí je jen otázkou času, kdy se začnou objevovat praskliny, jakými byl březnový bankrot hned tří středně velkých amerických bank, či konec evropského obra Credit Suisse.
Růst sazeb prodražuje financování, snižuje hodnotu aktiv a drtí kohokoliv, kdo se v předchozím období levných peněz vystavil výraznější dluhové zátěži. Ve Svoboda & Williams přesto cítíme i závany optimismu. Data z prvního kvartálu tohoto roku ukazují, že kvalitní rezidenční nemovitosti i v krizi nadále zůstávají relativně jistým investičním zázemím. Jakkoli v posledních měsících zaznamenal vzorek sledovaný Svoboda & Williams cenový pokles o 2,4 procenta, ve srovnání s loňským propadem akciových indexů o 15 až 20 procent jde o stále příznivá čísla.
Ve chvílích, kdy se investoři i většina domácností potýkají s negativními dopady recese, je dobré dívat se na realitu z širší perspektivy. Čísla ukazují, že je to právě cihla, která představuje stabilní stavební prvek ekonomického života většiny českých domácností. A zajišťuje jim vstupenku mezi globální finanční elitu.
Že to zní nepravděpodobně? Podle Global Wealth Report 2021 má 90 procent světové populace individuální čistý majetek v hodnotě nižší než 138 346 dolarů, tedy zhruba 3 miliony korun. Pokud tedy vlastníte garsonku v Praze, patříte mezi 10 procent nejbohatších lidí planety. V České republice bydlí podle průzkumů téměř 54 procent obyvatel ve vlastním, v nemovitostech pak mají uložený svůj majetek až dvě třetiny českých domácností.
Z perspektivy těchto čísel se tedy každodenní realita jeví celkem uspokojivě, nemyslíte?
Krásné, optimistické jaro všem!