Máme za sebou nekonečné měsíce, kdy realitní trh připomínal spící Sněhurku. Abychom našim klientům i v tomto období poskytovali co nejaktualizovanější servis, rozhodli jsme se přesně před rokem zpracovávat a vydávat pravidelný Market Report Svoboda & Williams kvartálně, tedy čtyřikrát ročně.
Data o prodejních transakcích nemovitostí z naší nabídky v něm doplňujeme o údaje o realizovaných prodejích odpovídajících sledovanému vzorku z katastru nemovitostí. Sledujeme skutečně dosažené prodejní hodnoty, nikoliv nabídkové ceny. Zvolená metodika pak při výpočtu částky za m2 zohledňuje poměr exteriéru vůči interiéru, stav nemovitosti, standard vybavení a od dosažené prodejní ceny odečítá cenu za parkování. Žádný jiný z dostupných analytických nástrojů do takového detailu nejde, nemluvě o tom, že řada z nich vůbec nepracuje s pramennými daty. Troufám si proto říct, že u monitorovaného vzorku tak nabízíme nejdetailnější analýzu dostupnou na lokálním trhu.
A co o rozpoložení Sněhurky vypovídají aktuální data? Ujišťují nás, že spící krasavice se konečně probrala z mnohaměsíčního snění!
Poptávka klientů po nemovitostech, která se začala zvyšovat už začátkem léta, průběžně roste. Budíčkem, nebo chcete-li, pomyslným polibkem prince, nebylo ani tak symbolické zlevnění hypoték, ale spíš holubičí signály, které vysílají v posledních měsících centrální bankéři. Hypoteční trh podle dat České bankovní asociace v České republice mezi pololetími narostl o 42,6 procenta. Zvýšený zájem klientů, kteří nákup nemovitosti financují úvěrem, evidujeme také ve Svoboda & Williams, v pololetním srovnání je jich o 10 procent víc.
Je třeba si zároveň přiznat, že události posledních let realitní trh dlouhodobě mění. Několikaletý realitní mejdan, nastřelený mimo jiné extrémní fiskální reakcí centrálních bankéřů na globální geopolitické dění, definitivně skončil. Investor, který nakupuje do svého portfolia právě tento asset, však přemýšlí v dlouhodobém horizontu. A tam čeká růst!
Shodlo se na tom také 1 400 expertů ze 133 zemí, které v odborné anketě oslovil německý hospodářský institut Ifo a Institut pro švýcarskou hospodářskou politiku. Ti v příští dekádě očekávají vysoké tempo růstu cen nemovitostí, které by ve východní Evropě mělo každoročně atakovat hranici 15 procent. Možná je to pohádka, ale s ohledem na vysoké ceny stavebních prací, které trh dosud plně neabsorboval či na redukovanou nabídku i výstavbu nemovitostí, považuji tyto optimistické predikce za víc než pravděpodobné.